EPİLEPSİ

EPİLEPSİ

Nöbet

Beyindeki anormal elektriksel aktivitenin aşırılığı ile ortaya çıkan kısa süreli nörolojik yakınmaların görüldüğü dönemdir. Tipik olarak nöbet saniyeler veya bir kaç dakika kadar sürebilir.

Epilepsi

Epilepsi tekrarlayan nöbetlere verilen isimdir.

Senkop

Beyinin geçici olarak, kısa süreli tüm kan dolaşımının azaldığı veya durduğu ani gelişen ve müdahale yapılmaksızın kendiliğinden tam düzelme ile seyreden bilinç bozukluğudur. Epileptik nöbetten ayırt edilmesi gerekir.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Perşembe14:00 – 19:00
Cuma-Cumartesi-PazarKapalı

+90 (312) 441 55 11

+90 (552) 445 55 11

MUAYENEHANE

Cinnah Caddesi No:55/11 Çankaya / Ankara

Epilepsi tipleri

1.Jeneralize nöbetler
Anormal elektriksel aktivite beynin önemli bir kısmını veya tamamını etkiler. Bütün vucudu ilgilendiren genel bir tutulum söz konusudur. Değişik tipleri vardır;

 • Tonik – klonik nöbetler
 • Absans nöbetleri
 • Miyoklonik nöbetler
 • Tonik nöbetler
 • Atonik nöbetler

2.Parsiyel nöbetler
Beynin bir kısmında sınırlı kalan anormal elektriksel deşarjların neden olduğu nöbet tipleridir.

 • Basit parsiyel nöbet
 • Kompleks parsiyel nöbet
  Bazen parsiyel nöbetler jeneralize nöbete dönüşebilir. Bu duruma sekonder jeneralize nöbet denir.
  Epilepsi nedeni bilinen (semptomatik epilepsi) ve bilinmeyen (idiyopatik) olarak da sınıflandırılabilir.
  Nöbetleri tetikleyen belirgin bir neden genellikle tespit edilemez. Bazı hastalar nöbetlerin tetikleyen özel durumları tespit edebilirler. Bunlar nöbetlerin nedeni değil ancak tetikleyici sebebi olabilir. Nöbetler stres, kaygı bozukluğu, ilaçlar, uykusuzluk, yorgunluk, düzensiz beslenme, açlık, aşırı alkol veya madde bağımlılığı, elektronik oyunlardaki gibi hızlı yanıp sönen ışıklar, ateşlenmeye neden olan enfeksiyöz hastalıklar nöbetlerin oluşmasını kolaylaştırabilir.
  Olası nöbetiniz varsa acil olarak nöroloji doktoruna gitmenizde yarar vardır. Nöbetlerinizin farkında olmayabileceğiniz için, yanınızda nöbetinizi gören birisinin tanıklığı tanı konusunda yararlı bilgiler sağlayacaktır. Kesin tanı sağlayan tetkik olmamakla beraber beyin görüntüleme çalışmaları, elektroensefalografi ve bazı kan tetkikleri yardımcı tanısal araçlardır.

  Tedavi
  İlaçlar, cerrahi, vagal sinir uyarımı, ketojenik diyet (özellikle çocukluk çağının dirençli nöbetlerinde) tedavi seçenekleridir. Epilepsi tipine bağlı olarak tedavideki başarı oranı değişiklik gösterir. Eğer altta yatan bir neden yoksa ilaç tedavisi ile sonuç alma olasılığı yüksektir. Ancak altta yatan bir neden varsa tedavi oldukça güçtür. Epilepsi hastaları hayatlarını bazı kısıtlamalarla normal bireyler gibi sürdürebilirler. Araç kullanmanın belirli bir süre kısıtlanması gibi sayılabilir.

 • Randevu Oluşturun

  Randevu talepleriniz için formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hafta içi 14:00 – 19:00 Hafta sonu 11:00 – 15:00
  saatlerinde telefonla ulaşabilirsiniz.

  Ankara Atatürk Anadolu Lisesinden 1983 yılında mezun olan M.Zülküf Önal, 1983–1989 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, 1990–1995 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalında Nöroloji uzmanlık eğitimini tamamladı. 1995’te uzman, 2000’de doçent ünvanını alan M.Zülküf Önal, 2007 yılında ise Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalında ise Profesör ünvanını aldı.

  İLETİŞİM

  Cinnah Caddesi No:55/11
  Çankaya / Ankara

  mzonal@gmail.com

  KONUM