Multipl Skleroz (MS) Tedavisi Doktoru Ankara

MULTİPL SKLEROZ (MS) ANKARA

Multipl Skleroz (MS) beyin ve / veya omurilikde inflamasyon odakları ile seyreden bir hastalıktır.

MS nedenleri nelerdir?

MS otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin hücreleri normalde bakterilere, virüslere karşı vücudu korumak için saldırırlarken bu hastalık sürecinde dışarıdan gelen zararlı organizmalar yerine vücudun sinir sistemine karşı atağa geçerler ve hastanın kendi kendine zarar vermesine neden olurlar.

Miyelin kılıfı ile sarılı olan sinir liflerinin sağladığı elektriksel ileti bu yangısal (inflamasyon) sürece bağlı olarak harabiyete uğrar ve hastanın yakınmaları ortaya çıkar. Yangısal süreç ortadan kalkınca miyelin kılıf iyileşir ve sinir lifleri tekrar çalışmaya başlar. Bununla beraber yangısal süreç tekrarladıkça sinir liflerinde kalıcı hasara neden olan skar (skleroz) dokusuna neden olur. Skar cildin kesilmesiyle oluşan yara izi gibi değerlendirilebilir.

MS Seyri Nasıl Olur?

Hastalık başladıktan sonra dört şekilde ilerleyebilir.

 • İyileşen-tekrarlayan tip,
 • Sekonder ilerleyici tip,
 • Primer ilerleyici tip,
 • İyi huylu tip olarak farklı seyirler gösterebilir.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Perşembe14:00 – 19:00
Cuma-Cumartesi-PazarKapalı

+90 (312) 441 55 11

+90 (552) 445 55 11

MUAYENEHANE

Cinnah Caddesi No:55/11 Çankaya / Ankara

Multipl Skleroz (MS) Tedavisi Doktoru Ankara

MS kimlerde görülür?

MS herhangi bir yaşta görülmekle beraber çocuklarda nadir görülür. Sıklıkla 30 yaş civarında ortaya çıkar. Dünyada genç yetişkinlerde sakatlığa neden olan en sık görülen hastalıktır. Kadınlarda iki kat daha fazla görülür.

MS değişik yakınmalara neden olabilir. Görsel problemler en sık görülen yakınmalardır. Dört MS hastasının birinde, ilk sorun görme bozukluğu ile başlar. Hastalarda görme bulanıklığı ile beraber gözde ağrı olur. Bulanık görmeye çift göreme eklenebilir. Kas spazmları, kaslarda sertlik, titremeler görülebilir. Ekstremitelerde kas ve eklemlerde ağrılar olabilir. MS hastalarında aşırı yorgunluk veya halsizlik sık görülen yakınmaların başında gelir. MS hastalarında duygusal sorunlar, depresyon ve kaygı bozukluğu da sık görülür. MS hastalarında sebepsiz ağlama ve gülme atakları olabilir.

MS hastalarında ayrıca ciltte karıncalanma veya uyuşma ilk nüksde sıklıkla karşımıza çıkar. Ataklar sırasında kas güçsüzlüğü veya felçler olur. Hastanın hareket kabiliyetini kısıtlar.

Multiple Skleroz belirtileri nelerdir?

Multiple skleroz (MS) genellikle;

 • Görme bozuklukları,
 • Yorgunluk,
 • İskelet kası güçsüzlüğü ve koordinasyon bozukluğu,
 • İşitme bozuklukları,
 • Dil bozuklukları,
 • Öğrenme ve bellek bozuklukları,
 • Depresyon ve anksiyete

gibi belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler aşamalı olarak ilerler ve zamanla daha da kötüleşebilir, ancak MS tedavisine yanıt verme oranı çok yüksektir ve bireylerin çoğu tedaviyle iyi bir şekilde yönetilebilir.

MS Hastalığı Stresten Olur Mu?

Stres, vücutta fiziksel ve duygusal değişikliklerin oluşmasına neden olabilir ve bu değişiklikler bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına veya şiddetlenmesine neden olabilir. Ancak, multiple skleroz (MS) hastalığının nedenleri hakkında tam olarak anlaşılmamış olmasına rağmen, stresin MS’e neden olabileceği konusunda bilgi yoktur. MS, santral sinir sisteminde iltihaplanma ve hasar oluşturan bir hastalıktır ve bu nedenle, stres gibi dış faktörlerin neden olduğu bir hastalık değildir.

MS Hastalığı Unutkanlık Yapar Mı?

Multiple skleroz (MS) hastalığı, beyin ve omurilikte iltihaplanma ve hasar oluşturarak sinir hücrelerini etkileyebilir. Bu nedenle, MS belirtileri arasında öğrenme ve bellek bozuklukları da bulunabilir. Özellikle, MS’in beyinde yol açtığı iltihaplanmalar nedeniyle, bireylerde bellek bozuklukları ve öğrenme zorlukları görülebilir. Ancak, bu belirtilerin şiddeti ve sıklığı bireyler arasında farklılık gösterebilir ve MS tedavisine yanıt verme oranı çok yüksektir.

Randevu Oluşturun

Randevu talepleriniz için formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hafta içi 14:00 – 19:00 Hafta sonu 11:00 – 15:00
saatlerinde telefonla ulaşabilirsiniz.

Ankara Atatürk Anadolu Lisesinden 1983 yılında mezun olan M.Zülküf Önal, 1983–1989 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, 1990–1995 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalında Nöroloji uzmanlık eğitimini tamamladı. 1995’te uzman, 2000’de doçent ünvanını alan M.Zülküf Önal, 2007 yılında ise Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalında ise Profesör ünvanını aldı.

İLETİŞİM

Cinnah Caddesi No:55/11
Çankaya / Ankara

mzonal@gmail.com

KONUM